Коли стало відомо про повне звільнення Бучі, Ірпеня та Гостомеля, країна поринула в глибоке збентеження. На тлі масштабності людського горя інші новини, здавалося б, тьмяніють, але тим важливіше й гостріше постає питання порятунку тварин, тисячі з них були позбавлені життя: загинули під обстрілами, померли від виснаження та зневоднення у покинутих притулках, деякі не витримали розлуки з власниками та стресу… Але водночас тисячі були врятовані, багато в чому завдяки діяльності UA Animals. За їх підтримки, ми публікуємо сьогодні цей матеріал.
Як допомогти тваринам вижити в умовах війниі, як подбати у разі небезпеки для їхнього життя, як врятувати та надати першу допомогу? Відповідаємо на ці та низку інших питань, публікуємо список волонтерських організацій, яким можна довіряти, та розповідаємо про правила безпечного перевезення, надання першої допомоги, тощо.
Ветеринарна аптечка для надзвичайних ситуацій
Нижче ми зібрали список, що має бути у вашій ветеринарній аптечці, щоб в разі чого взяти її з собою. Як саме надавати першу допомогу улюбленцю шукайте у наступному дописі.
1. Електричний термометр
2. Пінцет
3. Ножиці
4. Марлевий бинт
5. Джгут
6. Захисні черевики (в разі пораненні лапи)
7. Розчин хлоргексидину для дизенфкції
8. Сорбенти: вугілля/ентеросгель
9. Знеболююче: ношпа/папавенин/дюспаталін/букопан
10. Старі колготки, з яких можна зробити тріко (щоб обмежити рухливість тварини)
11. Лінійка (використати для накладання шини)
12. 3% розчин перекису
13. Мазь левоміколь
14. Оксид цинку у вигляді пудри
15. Вітамін B6 при отруєнні отрутою (внутрішньо м’язово при отруєннях)
16. Набір одноразових шприців (маленькій тварині інсулінові шприці — об’єм 1 мл, великим — об’єм 2 мл)
17. Заспокійливі засоби: препарати сильної дії: Габапентин 100мг, наявний у людській аптеці, але продають за рецептом. Доза +-20мг/кг (адреналін в когось працює сильніше, в когось слабкіше,тому дозу можна підвищити до 30мг/кг). Препарати слабші, накопичувальної дії: калмвет та стоп-стрес.
Надавши першу допомогу тварині одразу шукайте можливість показати її ветеринару. І намагайтесь не нервувати, будьте спокійними та зваженими: тварини відчувають наш стан і заспокоюються, коли їх господарі спокійні.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Як надати першу допомогу своїй тварині?
З часу повномасштабного вторгнення російські загарбники вже декілька разів вдавались до застосування фосфорних бомб, що заборонені Женевською конвенцією. Тому цей абзац ми почнемо с порад як захистити себе та своїх улюбленців у разі хімічної атаки. Перш за все необхідно розпізнати фосфорну атаку – вибух супроводжується яскравим світлом, іскрами та білим, їдким димом. Пожежа, спричинена вибухом фосфорної бомби зазвичай масштабна та важко ліквідується. Фосфор горить внаслідок взаємодії з киснем, отже гасити його потрібно великою кількістю води або мокрим піском. Якщо частини фосфору потрапили на шкіру, шерсть – нейтралізувати вологою тканиною. Від диму може допомогти протигаз та респіратор; для тварин – мокра тканина, яка не заважатиме диханню. Після надання першої допомоги, тварину потрібно відвести до ветеринара для подальшого огляду.
У випадку кровотечі, спричиненої ранінням від уламків снаряду або вибухової хвилі, дії будуть дуже схожими на ті, що ми приймаємо у разі людскього поранення: спочатку необхідно забезпечити піднесене положення пошкодженої кінцівки чи частини тіла тварини. Після цього ви притискаєте кровоточиву судину в місці пошкодження за допомогою спеціальної повʼязки або пальців. Якщо рана була нанесена у область живота, необхідно накласти жгут, але таким чином тварину можна тримати не більше 30 хвилин. Застосовуйте джгут лише в тому випадку, якщо кровотеча дуже сильна і ви не можете зупинити її іншими засобами. Як правило, це артеріальна кровотеча.
У разі не сильної кровотечі та поверхневих поранень рана оброблюється хлородексигидом, після чого накладується марлева повʼязка з йодом або будь-яким антисептичним та ранозагойювальним засібами. Важно памʼятати: аби рана загойювалась швидше, вона повинна «дихати». Тому після зупинки кровотечії не забудьте робити повʼязки легкими, не намагаючись затягнути їх надто туго. Після того, як всі дії будуть виконані, обовʼязкоко відвідайте ветеринара.
Якщо мова йде про собаку, спочатку надіньте на нього намордник або обмотайте морду бинтом і зав’яжіть його за вухами (якщо у тварини немає проблем з диханням). Маленькому собаці можна просто накинути на голову товстий рушник. У разі коли ви впевнені, що тварина вас не вкусить, можно цього не робити. Важливо! Не давайте собаці ліки для людей — вони можуть зробити ситуацію ще гіршою. У разі кровотечі та наявності в вас перевʼязувальних матеріалів накладіть на тварину неадгезивну повʼязку, накрийте тампоном або ватною повʼязкою. Потім накладіть ще один шар вати та обмотайте бавовняною повʼязкою. Закріпить її на шерсті хірургчнім скотчем і згори накладіть самоклеючу повʼязку. Важливо! При перевʼязці кінцівок завжди потрібно фіксувати стопу, інакше вона може опухнути. Змінюйте повʼязку 2 рази на день.
Якщо у тварини стався перелом, необхідно накласти шину. В якості шини можна використовувати прямий ціпок, лінійку або хоча б олівець, які потрібно обмотати бинтом, щоб не пошкодити м’які тканини. Шина міцно прибинтовується підручним матеріалом: краваткою, хусткою, поясом, мотузкою. Для цього найкраще використовувати еластичний бинт. Пам’ятайте тільки, що при переломах стегнової кістки одну шину слід накласти на внутрішню, а другу — на зовнішню поверхню задньої кінцівки. Якщо перелом відкритий і видно кістку, спочатку накладіть на рану стерильну серветку, а потім накладайте шину. Не користуйтеся ніякими мазями та кремами при накладанні пов’язки.
Що робити якщо ви побачили на вулиці покинутого або загубленого улюбленця?
Погодуйте чим можете: кормом, кашею, консервами та залиште чисту воду. Сфотографуйте процес годування та викладіть в мережу з тегом #рятуйбеззахисних та відміткою сторінки UA Animals. Так ви долучитесь до нашої ініціативи по допомозі безхатнім тваринам. Повідомте в групи, які займаються допомогою безхатнім тваринам в нинішній час. Це може бути група в телеграм, акаунти профільних організацій, або просто скористайтесь додатком Persia. Інформація на вашій особистій сторінці також може врятувати чотирилапого. Розкажіть про тварину тим знайомим, у кого ви могли би поселити безхатька або хто міг би регулярно підгодовувати його, якшо ви не можете впоратись.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Посмотреть эту публикацию в Instagram