23 квітня PinchukArtCentre представить на Венеційській бієнале проєкт «Це Україна: Захищаючи свободу». Експозицію, створену за підтримки Офіса Президента і Міністерства культури та інформаційної політики України, розмістять у палаццо Scuola Grande della Misericordia.

Виставка присвячена стійкості та незламності українців. У першій частині експозиції презентують роботи сучасних художників: зображення українських добровольців, створені Лесею Хоменко, воєнний щоденник Євгенії Білорусець, в основі якого особисті переживання та знімки авторки, і серію Микити Кадана «Труднощі профанації», що складається з архівних фотографій і об’єктів, які свідчать про воєнні дії на Донбасі у 2015 році та у сьогоднішньому Києві. Поруч з ними виставлять твори відомих українських митців минулого — Тетяни Яблонської, Марії Примаченко та Стефана Медицького.

 

Микита Кадан «Труднощі профанації»
Євгенія Білорусець «Воєнний щоденник»

 

У другій частині проєкту українські художники представлені разом із міжнародними колегами: Мариною Абрамович, Олафуром Еліассоном, Такаші Муракамі, який у 2015 році присвятив Україні полотно «Війна і мир», та Дем’єном Герстом, що написав для виставки нову картину «Небо над кукурудзяним полем», використавши кольори українського прапора.

Деякі роботи були створені до початку воєнних дій в Україні. Так Марина Абрамович покаже проєкт 2003 року «Розраховуйте на нас», присвячений війні на Балканах. «Сьогодні правда і свобода зазнають нападів з боку Росії, і всі ми повинні виступити проти цього, тому що це злочин проти всього людства», — коментує свою участь у проєкті PinchukArtCentre художниця.

 

Такаші Муракамі «Війна і мир»
Марина Абрамович «Розраховуйте на нас»

 

Також глядачам представлять роботи відомого українського фотографа Бориса Михайлова і французького художника JR, що у березні особисто відвідав Україну та створив полотно зі світлиною дівчинки Валерії, яка була змушена виїхати до Варшави через війну. Роботу JR, що з’явилася на обкладинці видання Time, встигли показати у Львові, Берліні та Парижі.

Крім того, у Венеції виставлять фотопроєкт «Матері», створений виданням «Дзеркало тижня» у 2019 році. До нього увійшли портрети трьохсот українських жінок, що втратили синів на війні у Донбасі в період з 2014 по 2015 рік. Побачити виставку «Це Україна: Захищаючи свободу», куратором якої став арт-директор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф, можна буде до 7 серпня 2022 року.

 

Борис Михайлов «Спокуса смерті»

 

Нагадуємо, що у національному павільйоні України на 59-й Венеційській бієнале презентують інсталяцію харківського художника Павла Макова «Фонтан виснаження. Висока вода», елементи якої вдалося вивезти з Києва після початку бойових дій. Проєкт присвячений втраті вітальності, моральній втомі й потребі у натхненні попри події, що відбуваються у світі.

 

«Матері», проєкт «Дзеркала тижня»
JR «Валерія»

Текст: Катя Теллер